Csókakő, 2024. november 18. – A „Mediterrán Unió” tagállamai idén november 28-án közösen ünneplik a „Mediterrán Napot”, amely a közös kulturális örökség, identitás és sokszínűség ápolásának szentelt esemény. Az idei program „Hangok, melyek összekötnek” címmel Csókakőn kerül megrendezésre, Magyarország központi helyszíneként egy Euro-Mediterrán pályázat keretében. A rendezvényt a Csókakői Községi Önkormányzat és az Interkulti Egyesület szervezi, az Anna Lindh Alapítvány támogatásával és az Európai Unió társfinanszírozásával.
A Mediterrán Nap kezdeményezés nemcsak a zenéről szól, hanem a kapcsolatok építéséről, élmények megosztásáról és a mediterránrum népek közös hangjának megerősítéséről is. A zene ezen a napon a híd szerepét tölti be, egy erőteljes kifejezésmódot nyújtva, amely összeköt bennünket oly módon, melyre talán a szavak nem képesek.
Az eseményt egy időben rendezik meg 24 euró-mediterrán országban, és minden helyszínről élő közvetítést biztosítanak, így világszerte minél többen csatlakozhatnak a közös ünnepléshez, tiszteletet tanúsítva az euro-mediterrán értékek iránt. Az esemény YouTube-on élő közvetítés formájában is elérhető lesz.
A Mediterrán Nap egyedülálló lehetőséget kínál a helyi közösségek és a világ közönsége számára, hogy megéljék a kultúrák összekapcsolódását és a sokszínűség ünneplését, és közösen támogassák az interkulturális párbeszéd erősítését.
Hangok, melyek összekötnek – A Mediterrán Napja – Közösen ünnepeljük kultúránkat, örökségünket és összetartozásunkat!
A netes közvetítést bíztositja a StreamWorks Hungary aranyfokozatú szponzorunk, a Csókakő Tv közreműködésével.
Kobza Vajk bő másfél évtizede a hazai kortárs orientális – és az improvizatív világzenei színtér egyik legizgalmasabb előadója.
Ezen formáció zenéjének metszéspontjában megtalálható a Közel-Kelet modális tradíciója, az európai dzsessz szabadsága, a régi korok dallamainak öröksége és a jelenkor új ösvényeket kutató kedve is. Víziója, hogy a műfaji besorolást hátra hagyva magasabb szintre emeljék a jelen pillanatában születő muzsikálást, melyet még izgalmasabbá tesz a nem mindennapi hangszerelés és a teljesen egyedi hangzásvilág.
A koncerten Kobza Vajk eddigi lemezeiből is merít, miközben az elkövetkező dalok első hangjai is jószerivel itt csendülnek fel először.
Előadásuk tudatos, páratlan utazás az ismerősként fogadott ismeretlenbe. Koncertjüket hallgatni olyan, mintha Ada Kaleh – az elsüllyedt al-dunai sziget – a habokból újra felemelkedne.
Fatou Gozlan : ney, fula, banszuri, tombak
Heidrich Roland : e-gitár, kütyük
Kobza Vajk : úd (arab lant), saz
Major Balázs : udu (cserépdob), ütőhangszerek
Murányi Norbert : perzsa szantúr
Pengő Csaba : nagybőgő
Guessous Majda Mária “Mesi” magyar-marokkói, ötlemezes népdalénekes és dalszerző.
2011-ben Junior Prima Díjjal ismerték el munkáját.
A debreceni születésű alkotóművészt gyermekkorában természetes közegként vették körbe a agyar népdalok, valamint az arab zenei világ. A későbbiekben ez a párhuzamosság alapozta meg alkotói munkáját, zenei gondolkodását és nyitottságát a magyar népzenén túli zenei hagyományokra.
Zenei világa különleges; dalösszeállításaiban különböző kultúrák népzenei és szöveges tartalmai fonódnak össze. Bartók Béla “népek testvérré válásának” eszméje különösen fontos számára, amelynek gondolatiságát őszintén közvetíti zenéjével.
Első önálló koncertjét 18 évesen adta szülővárosában, Debrecenben, amelyen a népdalok mellett a jazz, a musical és a könnyűzene világa is képviseltette magát. Majd ezt követően felvételt nyert a Zeneakadémia Népzene Tanszékének történelmi első évfolyamába, ahol 2012-ben végzett népi ének előadóművészként és tanárként.
Rendszeresen koncertezik a világ különböző pontjain Ázsia országaitól egészen az Egyesült Államokig. Számos népzenei, világzenei és jazz lemez közreműködő énekese.
Marokkói, többoldalú zenész Budapesten, aki széles körben elismert, mint hazája egyik legkiválóbb fiatal gitárosa. 2019-ben szerzett diplomát zenepedagógia szakon a Mohammed 5 Tudományos és Pedagógiai Karon, és számos neves nemzetközi művésszel dolgozott együtt, köztük Hatim Ammorral, Balqees Fathival, Zouhair Bahaouival, Omar Bashirral, Alaa Zouitennel, Assalával, Asma Lmnawarral és Zubival.
Amine flamenco iránti szenvedélyét, amelyet zenész családban való nevelkedése alapozott meg, zenei felfedezések útjára vitte, többek között a gitár és flamenco ritmus professzoraként tanított a lettországi Escuelita Flamencában. Emellett Amine kivételes zenei tehetsége és elkötelezettsége számos elismerést hozott számára, például 2016-ban elnyerte a legjobb zenei alkotás díját a nemzeti kulturális fesztiválon, valamint ugyanebben az évben Marokkó összes egyetemének legjobb zenészének járó díjat is.
Amine egyedülálló zenei hatásokkal átszőtt stílusa, kivételes tehetsége és elhivatottsága révén nemzetközi koncerteken is részt vett, amelyek során több hangszeren is bemutatta sokoldalúságát.
“,,...mintha egy távoli naprendszer tradicionális zenéje lenne” – –
“...meditatív és mély anyag, nagyon el lehet – és erősen ajánlott – benne mélyedni.
“...egyszerre támaszkodik ősi hagyományokra és hoz létre új hagyományt.” – (Recorder, 2021.02.11)
„
“Nem csupán megjelent egy jó magyar lemez, hanem olyan lemez ez, amely a világon bárhol megállja a helyét...” – (Magyar Krónika, 2020.09.26)”
Copyright International Art Colony © 2016-2024. All Rights Reserved
A Project By InterKulti Association For The Promotion Of Intercultural Dialogue